ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

CAMİYE DEĞİL, İNSANA RESTORASYON GEREK!

Mehmet Karagözoğlu
Mehmet Karagözoğlu
  • 05.09.2014
  • 1.041 kez okundu

Mehmet-Karagozoglu-yazdikBirkaç yıldır, başta büyük şehirlerin tarihî camileri olmak üzere pek çok cami restorasyona tabi tutuluyor. Vakıflar İdaresi bu işe dev bütçeler harcıyor. Bu yenilemelerin bazılarına gerçekten ihtiyaç var. Bazılarına ise hiç gerek yok! İlçemizdeki Yıldırım Bayezid Camii’nin restoresi de bu kategorinin içerisinde. Gerçekten camimiz pırıl pırıl ve bakımlı bir vaziyetteyken ne hikmetse tamirata alındı, aylarca kapalı kalacak. Devlette israfın tipik örneği. Keşke bu paralar caminin değil, cemaatin restorasyonuna harcansa. Meselâ namazlarda okuduğumuz surelerin anlamlarını bütün cemaate öğretecek bir sosyal proje için bu masraf yapılsa mutlaka daha isabetli bir yatırım olurdu. Meselâ din görevlilerimize, “halkla iletişim” için bir proje uygulansa daha faydalı bir yatırım olurdu. Cami restorasyonuna ayrılan bütçe, Diyanet personelinin ciddi bir hizmet-içi eğitim programını finanse edebilirdi. Ve daha da iyi olurdu.

***

Söz restoreden açıldı. Hacı Emin Efendi Camii’ndeki restorasyonda yapılan şadırvandan söz etmem gerekiyor. Bu konuyu 2-3 sene önce “Buyurun abdeste! “ başlığıyla yazmıştım. Hiçbir gelişme olmadı. Bir kez daha yazıyorum. Bu şadırvanda oturarak abdest almak mümkün değil. Dünyada artık “ergonomi” denilen bir kavram var. Bu şadırvanda abdest almak için cambazlık gerekiyor. Namazda huşû abdestle başlar, yani şadırvanda başlar. Biz dünyaya “şadırvan” kültürünü getirmiş bir milletiz. Osmanlı’dan kalan camilerimizin şadırvanlarına bir bakalım. Hepsi gül bahçesinin ortasında bir arınma mekânı. Hem bedenimizi hem ruhumuzu temizliyor. Biz ise şadırvanda abdest alamıyoruz, yıllardır kimsenin sesi çıkmıyor. Pes doğrusu!

***

Bu arada halkımızın bana dillendirdiği bir konuyu da muhterem müftümüze yansıtmak istiyorum. Dostlar diyor ki: “Müftülük sitesi yapıldı, bitti. İyi, güzel. Sayın Müftümüz yoğun mesaisinin bir kısmını da artık gerek şehir, gerek köy camilerimizin denetimine ayırsa. Denetim şart.”

İsterseniz biz buna “ziyaret” diyelim Sayın Hocam. Başlasa mı, ne dersiniz?

MEHMET KARAGÖZOĞLU

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Recep Topçu dedi ki:

    Hocam bu yazıda temas ettiğiniz hususlar dikkate alındı mı Nasıl bir karşılık gördünüz

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.