KOMİSYON KURALLARI BELİRLENDİ

featured

avcı-av-sezonuGerede İlçe Av Komisyonu, yaptığı toplantıda 2015-2016 yılı av sezonunda uyulması gereken kuralları belirledi.

Her yeni yılın başlangıcında nesil ve yaşam kalitesi hususlarının görüşülmesi doğrultusunda Kaymakamlık moderatörlüğünce toplantısı gerçekleştirilen av hayvanlarına dair süreler, ilgili heyetin raporuyla kesinlik kazandı.

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununun  3 üncü maddesi gereğince Kaymakam Arslan Yurt Başkanlığında, Bolu Milli Parklar Müh. Yasin Udun, Orman İşletme Müdürü V. Turan Küçük, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Camcı, J.Asbçvş Ramazan Çam, İlçe Tarım Müdürlüğünden Veteriner Hekim Hızır İlyas Özbaş ve Gerede Turizm Avılık Atıcılık Derneği Başkanı Kemalettin Yakışıklı’nın katılımıyla oluşturulan İlçe Av Komisyonu 23/01/2015 tarihinde saat 16.00’da Kaymakamlık Makamında toplanarak 2015-2016 av yılı için Merkez Av Komisyonuna sunulmak üzere ekli dosyadaki hususlar karara bağlandı.

Komisyon bildirimiyle açık görüş şeklinde gündeme taşınan konular üzerinden, türünün eser miktarda olduğu gerekçesiyle, yeni sezonda “keklik” türü avcılık yasaklandı. Av hayvanları ve resmi anlamda avcılık statüsüne sahip şahısları yakından ilgilendiren birçok husus, konu maddeleri çemberinde komisyona sunulan görüşlerle karara bağlandı.

Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, ilçede bulunan avcıların av komisyonu tarafından belirlenen kurallara uyması gerektiğini söyledi. Yurt, Gerede’de avcıların av komisyonu tarafından alınan kararlara uyması gerektiğini belirterek, ‘’Aksi takdirde yasak avlanma yapan şahıslar hakkında gerekli işlem yapılacaktır. Bu çerçevede komisyonun belirleyeceği av hayvanlarının belirtilen adet dışında vurulmaması gerekir. İlçemiz sınırları içerisinde belirlenen ava açık bölgeler hakkında İlçemizde bulunan av kulüplerimizden bilgi alınabilir. Kurallara riayet etmemesi sebebiyle cezai müeyyide uygulanır. Alınan kararlara uyulması gerekiyor. Özellikle av yasağı kapsamında olan hayvanların korunması bizim temel amaçlarından bir tanesidir” diye konuştu.

Av tüfeği taşıma belgesinin almanın zorunlu olduğunu belirtilen toplantıda, ‘’Ürünleri korumak için tarla, bağ ve bahçelerinde arı kovanlarının bulunduğu yerde ve ormanda çalıştıkları için çadır ve barınaklarında kendilerini korumak amacıyla avlanmada kullanılan yivli veya yivsiz tüfekleri üzerinde bulunduracak olanlar 24.10.2005 tarih ve 25976 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ‘Av ve Yaban Hayvanlarının ve Yaşam Alanlarının Korunması Zararlılarıyla Mücadele Usul ve Esasları hakkında yönetmeliğin 57. maddesi hükmü gereği İl Şube Müdürlüklerinden ‘koruma amaçlı av tüfeği taşıma belgesi’ almak zorundadır. Ancak bu kişiler yanlarında tek kurşun yada şevrotin fişeği dışında fişek bulunduramazlar’’ ifadelerine yer verildi.

Gerede’de av alanı olarak belirlenen alanlar ise şöyle: Gerede Salur Devlet Avlağı (Kota belirlenmiş) Sınırları, Batısı: Tereli tepesinden başlayıp sırt boyun ve tepe noktalarını takiben İstanbul Dağı tepesi güneyindeki boyun noktasından kirazcık alanına oradan sırtı takiben Söverlik Tepe, oradan Karaçamlık Tepe, Göynükören Yaylası, Akçaören Tepesi, Çarşakdoruğu Tepesi, oradan Dorukyayla Tepesi takip edilerek Erenler Tepesi’ne gelinir.

Kuzeyi: Erenler Tepesi’nden Halaçlar Yaylası’na, oradan Markuşa Çayı’nı takiben Çakmaklık Deresi birleşim yerine gelinerek Çakmaklık Deresi takip edilir. Oradan Demirli Tepesi’ne kadar devam edilir. Doğusu: Demirli Tepesi’nden doğu istikametinde sırttan Anadolu Tem Otoyolu sınırına gelinir. Ankara yani güney istikametinde Anadolu Tem Otoyolu sınırı kullanılarak Sığırgüneyi tepesine kadar devam edilir.

Güneyi: Sığırgüneyi Tepesi, sırt boyun ve tepecikler takip edilerek Uzunalan Tepesi’ne oradan Sarıkavak Yaylası, Dedeninyanı Tepe, Doğanlar Yaylası ,  oradan Dumluca Tepeyi takiben Dibeklik Tepe, Düzdağı Tepe, Akkırma Tepe , Yedidedeler Tepe, Sığırkuyruğu Tepe ve Tereli Tepesi’ne gelinir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KOMİSYON KURALLARI BELİRLENDİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir