ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

KAZIM ÜNLÜOL’UN KALEMİNDEN “KISA BİR GEREDE HİKÂYESİ 6”

Kazım Ünlüol
Kazım Ünlüol
 • 17.03.2021

Gerede’de Bayram

“Nerde eski bayramlar?”

Bayramlar bir başkaymış Gerede’de. Bayramlar o yıllarda tatil değil, hasret giderme, büyüklerin küçüklerin, yakın-uzak akrabaların, konu komşunun birlikte sevinçleri paylaşma, helalleşme günleri imiş.

Dini bayramlarda günler öncesi evleri bir telaş sararmış. Bir tarafta komşu kadınların bir araya gelerek tek tek açtıkları yufkalardan yapılan tereyağlı Gerede Baklavası ve yalancı dolma denilen zeytinyağlı yaprak sarmalar, tuzlu, şekerli sütlaçlar, su börekleri yapılır, gelecek misafirlere ısrarla sunulacak yiyecekler hazırlanırmış. Diğer tarafta çoluk çocuğun bayramlıkları hazırlanırken ev ve çevre temizliği bitince rahat nefes alınırmış. Bayramlık alınan ayakkabı, yeni bir giysi o gece çocuklara sabahı zor ettirirmiş.

Geredeliler bayram sabahı temiz giysilerini giyip, çocukları ile birlikte, güneş doğmadan camilere giderek, Koca Müftü Ahmed Kemalettın Üstün Hoca efendinin ilminden faydalanmış, dini tahsilleri ile Gerede adını memleketin her yerine duyurmuş imam ve vaizleri dinler, huşu içinde bayram namazını kılar, namaz sonrası birbiriyle bayramlaşıp sıcak evlerine dönerlermiş.

Bir ay boyunca fakir sevindiren sofralarla donanmış, güldür güldür teravihlerle bezenmiş, sabır ve hoşgörünün beslediği oruçla, asumana çıkılır, bayrama ermenin huzuru yaşanırmış. Ev halkı birbirleri ile kucaklaşarak kaynaşır, büyüklerin elleri öpülürken, bayram harçlıkları küçükleri sevindirirmiş. Küçük çocuklar komşulara uğrayıp el öperler, şeker toplarlar, hayır dualar alırlarmış. Ailecek mezarlıklara gidilir, ölmüşler huzurunda dualar edilirmiş. Sonra yine birlikte akrabalara, tanıdık büyüklere gidilir, bayramlaşıp, onların gönülleri de hoş edilirmiş.

Kurban Bayramı ise bir başka telaş içinde geçer, tekbirlerle kesilen kurbanlar usulüne uygun paylarla dağıtılır, yoksul, gureba çifte bayram yaşarmış. Gelen misafirlere “Bayramda dokuz karın olur.” İkramıyla, ısrarla sofralar kurulurken, yine de sohbetlerde, bu güzellikler içinde dahi “Nerde eski bayramlar?” diye hayıflanılırmış.

Milli bayramlarda Cumhuriyet Meydanına taklar kurulup süslenir, her yer bayraklarla, afişlerle donatılırmış. Ellerinde bayramı yansıtan pankartlarla zamanın Ziya Gökalp, Esentepe ve Seviller İlkokulunun cıvıl cıvıl öğrencileri, öğretmenlerinin gösterdiği yerlerini alırken, onları ve bayramı izlemeye gelen anne ve babalar da büyük bir heyecan ve sevgiyle bayrama katılırlarmış. Yine öğretmenlerinin eşliğinde henüz diğer meslek okulları yokken bile Lise, İmam Hatip Lisesi öğrencileri geçit resminde birbirleri ile yarışırcasına, uygun adımlarla zemini sarsarak yürürken, bando mızıka ekipleri nefeslerinin tümünü harcayarak, davulları patlatırcasına çalıp, tempo tutarmış.  Sanatlarının gösterilerini yapan esnaf teşekkülleri, kurum ve kuruluşlar, spor kulüpleri, hep birlikte tüm Gerede halkı cumhur olmanın hazzını hissedermiş.

Bayram akşamı, askeri fener alayı gururla izlenip, alkışlanırmış. Belediye havai fişeklerle gökyüzünde rengarenk ışıkları dans ettirirken, çocuklar Acemin Kazim, Dede Durmuş ve Hacı Fikri’den, aldıkları, çıtır pıtırları patlatır, oyunlar oynarlarmış. Hele bir de Saraç Emin Usta’nın Köroğlu ekibi meydana geldiğinde yer yerinden oynar, herkes büyük bir heyecanla kendinden geçer, naralar patlarmış “Benden selam olsun Bolu Beyine” diye.

Devam edecek

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ahmet Tınmaz dedi ki:

  MRB,lar,inanınyazımlarınız beni ilgi kadar haber sorumsuzluğuna çare oluyor.Bu yüzden yazılımlarınızı okumaya devam İnşallah.Selam herkese.

  1. Ahmet Tınmaz dedi ki:

   …haber susuzluğuma çare oluyor olacaktı.

 2. osman akbulut dedi ki:

  teşekür ederim saygı deyer kardeşim kazım geçmiste yaşanan bu güzellikleri tekrar yaşattiğin için hep anlat kaleminle dile getir bizlerde zevkle okuyalım o günler gidelim sevgiyle kal selamlar

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.