ÖZEL HABER
Çığrılı Medya Grup Kuruluşudur -

DEVİR

Mevlüt Özgez
Mevlüt Özgez
  • 17.04.2015

hocaB.H.S selamdan sonra

Kıymetli ve değerli aziz kardeşlerim, bugünkü yazımızda devir ile tabir edilen iskatu salat gibi konunun dinimizde meshebimde yıllarca ulamalara rağmen yapılan fakat şuan itibariyle bir çok yazarların ilahiyatçıların ve onların talebelerinin yok böyle bir şey diye cahilce sözlerine cevap olarak ailmlerin görüşlerini beyan edeceğim var diyenler delil kaynağı nedir ve yok diyenler hangi işkembeden atıyorda yok diyor bilmenizi isterim. Özellikle rabbim bütün ibadetimizi tam anlamıyla vaktinde yerine getirmeyi borçsuz olarak huzuruna varmayı nasip eylesin. Amin.

Değerli dostlar Devirde kaynak var mıdır. Evvela devir namaz, oruç, yemin gibi ibadete yapılan borç düşürme mesele gibidir. Birilerinin zannettiği gibi sonradan uydurulan konu değil. Bilakis yıllarca ulamaların kitaplarında yazdıkları talebelere öğrettikleri konudur. Bunlardan bazı kitapları okuduğum ve kaynakça yıllarca gösterilen kitaplar 1. Nimeti İslam 2. Reddül Muhtar 3. Hediyetül Alaiyye 4. Halebiler 5. Dürül Münteka 6. Fetavai Hindiyye 7. Keşful Esrar 8. Umdetül kari 9. Eski diyanet resilerinden Ahmet Hamdi Akseki’nin İslam Dini 10. Yine diyanet reislerinden Hocaların Hocası Ömer Nasuhi Bilmen. Rabbim bu zatların şefaatlarına kavuştursuun. Özellikle Ömer Nasuhi Bilmen Hz. Uzunca Türkçe açıklamış. Peki bunlar ve bunlar gibi nice alimler yazabilrdim. Fakat 10 kaynak yeterli olacağını düşündüm. Yok diyenlerin kaynağı nedir acaba. Aklının estiği fetvayı mı sallıyor da yok diyor. Ve bu bilgileri bilmediğinden mi yok diyor. Bilmem. Fakat bir bildiğim vardır. Derim ki eski diyanet reisi Ömer Nasuhi Bilmen Hz kitabını okumanızı ve fetvaları bundan almanızı tavsiye ederim. Şu cemaat ve bu cemaat mensubu değil. Diyanete mensup sağlam alimdir. Hem rabbimiz iyilik günahları siler buyurmuyor mu? İyilik en az 10 ile katlanır. Buyurmuyor mu? Daha bunun gibi nice ayetler yok mu? Efendimiz S.A.S ise günah işlediğinizde hemen akabinde iyilik yapın ki onu bastırsın diye hadisi şerifleri yok mu? Hem devri yok sayanlar devir sadece namaz mı ki? Halbuki oruç hakkında ayetler var. Yeminde hakeza namaz ise içtihadidir. Hem de Hanefi mezhebi büyüklerinden İmamı Muhammed Hz. genişçe  fetvası ve içtihadı vardır. Ey Geredeliler, zaman islamı budama zamanı. Akıllı olalım. Gerede’nin gurur kaynağı olan koca Müftü lakabı ile meşhur olan kerameti diller destan olan bu zaatlar kabullendilerse yaptılarsa talebelerine okuttu ve anlattılarsa ki böyle yaptılar. Yine rahmetli Cevdet Hoca ve Ekrem Hoca Efendiler sağlam zaatlar binlerce hadisi şerifi ezbere bilenler yanlış ve saçma olsaydı cemaati uyarmazlar mıydı? Sözümü bir hadisi şerif meali ile bitiriyorum. ‘Muhakkak Allah kullarından ilmi sökerek almaz. Fakat ilmi alimlerin kabri ile ölümü ile alır. Ta ki alimler kalmaz. (azalır yok denecek kadar az kalır) işte o zaman insanlar cahilleri önder yaparlar. Onlara fetva sorarlar. Onlarda bilgisiz olarak fetva verirler. Hem kendisi hem de fetva verdiği kişileri saptırırlar. Hadis kitabı sıratı müstakim unutmayın ki yolumuz kitap sünnet icmaı ümmet (mezhebimiz) kıyası fukahadır. Gerisi yanlıştır. İşkembeden fetvayı sallamaktır. Fetva soracağınız zaman kim olursa olsun. Kaynak isteyin ki hem kendinizi hem de soru sorduğunuz kişileri yanlışa sevk etmeyin. Vesselam. Rabbim bizleri ehli sünnet yolundan ayırmasın. Ayırmaya çalışanların şerrinden korusun. Amin.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. DAVUT dedi ki:

    Hoca efendi, yazınız yanlışlarla dolu, ilmi yanlışlara hiç girmeyeceğim. Cümleleriniz çok bozuk. ”Ulama” deyip durmuşsunuz, sanırım ulema demek istediniz. Kitleye İslamı anlatırken özen göstermelisiniz. Fotoğrafınız çok itici, değiştirmeniz iyi olur. Bence hiç yazmasanız daha iyi olur.

  2. Hilmi Dinç dedi ki:

    Tamamen bilimsel temellere dayanan, araştırmacı analizlerle pekiştirilmiş mükemmel ötesi bir makale. Tebrik ederim. (yalnız Allah’ın yarattığı en değerli varlık olan insanlara, sırf düşüncesini beğenmediğiniz için işkembeden atmak tabiriyle hayvan demek suretiyle hakaret etmeyi inancınızla nasıl bağdaştırdınız anlamadım.)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.